Super Stars Most | badmintonový klub |
Načítání ...
> Aktuality > Články > 2012-2013

Bedřich Valenta - soustředění v Číně bylo naprosto neuvěřitelné

Most/Dongguan City (Čína) - Úžasné zážitky, náročný trénink a nové zkušenosti nabídla badmintonistovi Super Stars Most čínská badmintonová škola v Dongguan City, kde strávil tři týdny společně s dalšími dvěma českými badmintonisty, Filipem Budzelem a Adamem Mendrekem.  Hlavní trenérkou soustředění, které se konalo pod záštitou světové badmintonové federace BWF, byla Xu Ying, bývalá hráčka čínského národního týmu a v současné době profesionální trenérka. Tréninková náplň soustředění byla pestrá, systematická a velmi náročná. Důraz na správnou techniku střídalo velmi náročné posilování a běhání. Tréninkový model byl velmi podobný tomu, který díky spolupráci s asijskými trenéry (Mao Hong, Hendra Fitriadi, Sudhakar Reddy Gujjula), využívají trenéři Super Stars Most při svých trénincích. Hlavním rozdílem však byl objem tréninkových jednotek, kterému se v současných podmínkách je jen těžko vyrovnat.  Splnit si malý sen pomohli Bedřichu Valentovi, firmy vsenabadminton.cz, CzechPak Manufacturing, s.r.o., Severočeši.cz, finanční komise města Mostu a samozřejmě rodinní příslušníci. A jak hodnotil svůj pobyt v Číně Bedřich Valenta.

 

Jak bys po návratu z Číny zhodnotil celý svůj pobyt?
K hodnocení pobytu by mi stačilo jen několik slov a to ''Naprosto neuvěřitelné''. Kdo nezažil-neuvěří, popravdě mohu potvrdit to vše, co se o čínské škole badmintonu říká. Je to přesně tak. Jak po badmintonové stránce tak i po té sociální bylo vše perfektní.
 
Co myslíš, že bylo největším přínosem tvého třítýdenního pobytu v Číně?
Pro mě rozhodně největším přínosem bylo to, že jsem poznal, že i na drobnostech záleží. Drobné detaily, které v technice dělají mnohé, posunuly mou hru zase o kus výš. Dál bych vyzdvihnul tvrdý čínský dril  po fyzické stránce. Některá cvičení jsou opravdu neskutečná.
 
Podle tréninkového plánu byl hlavní rozdíl proti domácí tréninkové přípravě velký objem, dlouhé tréninkové jednotky, nikoliv náplň či technická stránka, jak si zvládal tento plán?
Zvládal jsem dobře. Psychicky jsem byl připraven na nejhorší, takže v hlavě to bylo v pořádku. I když po lehkých bolestech po prvních trénincích jsem si dost brzy zvykl na nastavené tempo a celkově jsem to zvládl velmi dobře.
 
Mohl ses setkat se světovými hráči, trenéry tváří v tvář, jak na tebe zapůsobili a koho si vlastně potkal?
Ano, je to jako splnit si svůj sen. Opravdu je velmi vzrušující být tak blízko světových hráčů, nebo si potřást rukou s trenéry olympijských vítězů. Je to nepopsatelný pocit! Setkal jsem se například s deblovou dvojicí Koo a Tan, dále s nejlepšími deblisty světa Fu a Cai, s finalistou olympijských her Lee Chong Weiem, olympijským vítězem Taufikem Hydaiatem a ještě s mnoha dalšími.
 
Čínští pořadatelé vám umožnili shlédnout utkání Superseries Final, jaký to byl zážitek oproti sledování takovýchto utkání z videí?
Superseries Final byla jedna obrovská show! Je to rozdíl opravdu obrovský, jen těžko si uvědomíte že jste vlastně v té hale, kde se plní sny! Ale je to neuvěřitelné, viděl jsem své badmintonové ''miláčky'' na vlastní oči, je to pro mě obrovská motivace do budoucna.
 
Jak na tebe působil trenérský tým, hlavní trenérka Xu Ying, setkal ses spíše s autoritativním přístupem nebo vám vysvětlovali, proč hrát tímto způsobem a ne jinak?
Určitě mi chvilku trvalo uvědomit si, že trénuji pod velkými jmény. Trenérka Ying na mě zprvu působila jako veliká autorita, ale postupem času se ukázalo, že je naše velmi dobrá kamarádka. Byla vždy velice usměvavá a přátelská a přesto v tréninku tvrdá! Ne vždy nám sice bylo vysvětleno, proč dané cvičení děláme, ale  z 90% procent jsme věděli proč a na co se dané cvičení vztahuje.
 
Hráčské obsazení nakonec nebylo kvůli finanční náročnosti a předvánoční době tak kvalitní, projevilo se to nějak v tréninkové přípravě nebo byly nároky na všechny stejné?
Náročnosti tréninků se tato skutečnost nedotkla ani v nejmenším, tréninky byly nastaveny tak, aby každý mohl přizpůsobit své maximum danému cvičení.
 
A jaký je tvůj tréninkový plán na následující období, chystáš se opět někam na takovýto tréninkový pobyt?
Můj trénink bude pokračovat v podobném čínském duchu. Soustředím se na své nedostatky a pokusím se je odstranit. Takže žádné zvolnění tréninku nechystám a vyvrcholením mé přípravy bude případná účast na ME U19 v Turecku. Jinak další tréninkový pobyt se bude konat podle finančních možností, a byl by to tentokrát tréninkový pobyt v Indii.
 
Zeptali jsme se na Bedřicha Valentu také samotné Xu Ying. Co si myslíš o Bedřichu Valentovi?
I could see Bedrich is very keen on badminton and work very hard on it.
 
Xu Ying nám také napsala krátké hodnocení a doporučení do další tréninkové práce.Náhledy


Pro www.superstars-most.net připravila firma  © 2005 Insion jako sponzor klubu.

Badmintonové kurty | Aktuality | Mostecká amatérská liga | Firemní badmintonová liga | Super Stars Camp 2018 | Super Stars Podbořany | Žebříčky | Badmintonová Olympiáda | Video | Trenérský tým | Badmintonové vybavení | Kontakty | Mapa stránek

Formule shop, Ferrari, McLaren, F1, poedmity, obchod Ložní povlečení masážní křesla, masáž, relax, levnéBrusivo, Elastická brusiva, Brusné houby, Flexopol Hodinky pánské dámské Dárky pro muže